środa, 7 grudnia 2016

Stomatolog dziecięcy

W Mateuszkowym przedszkolu jakiś miesiąc temu była pani stomatolog. Sprawdziła dzieciom ząbki... I na wydruku imitującym uzębienie wstawiła kropeczkę na dolnej piątce. Patrzyłam, oglądałam i nic nie zauważyłam.
Aż do ostatniego piątku. Wygłupialiśmy się i... Zobaczyłam szarą plamkę na dolnej CZWÓRCE. Zaraz kazałam otworzyć szeroko buziola i okazało się, że i czwórka i piątka ma szare plamki.
Od razu telefon do kilku osób.. Wszyscy polecali, ale mają starsze dzieci. A Matyś to przecież malusieńki chłopczyk.
Internet, opinie. Decyzja, że zadzwonię w poniedziałek.
Zadzwoniłam, porozmawiałam z przesympatyczną panią doktor i umówiłam na za tydzień.
A w tym czasie: mamy rozmawiać nie używając słów borowanie, wiercenie, zastrzyk, igła. I strzec przed opowieściami z lat 80. To będzie prysznic dla ząbków, a jeśli nie będzie chciał współpracować to posmaruje preparatem, który zatrzyma rozwój próchnicy. Nie będzie żadnych zastrzyków. Dodatkowo zaproponowała, żeby obejrzeć Świnkę Peppę "u dentysty".
Nie kryję przed Matełciem, że musi iść do dentysty, ale on się jakoś nie boi (na szczęście, oczywiście nie wspominam swoich dziecięcych wizyt u dentysty). Sam mówi, że trzeba naprawić te zęby, bo nieleczone mogą wypaść i nie będzie mógł jeść. Dzisiaj udawaliśmy, że czyścimy zęby (moim palcem) jak pani doktor, ale mówił, że za długo, więc jesteśmy umówieni, że jak chce chwilę przerwy to ręka do góry.
A ja w głowie mam jeszcze tę okropną dentystkę, którą gryzłam z bólu i mamę, która na mnie krzyczała, żebym tej dentystki nie gryzła. Już pod gabinetem słyszałam te krzyczące dzieci. I nic z tego, że teraz chodzę do dentystki, u której nie biorę znieczulenia i zazwyczaj nie boli w ogóle. Trauma zostaje na całe życie. Dlatego tak ważny jest dla mnie wybór tej pierwszej dentystki dla Matełcia.

6 komentarzy:

 1. Ja też przez to prEchodzilam kilka miesięcy temu. Długo szukałam gabinetu i znalazłam taki na drugim końcu miasta gdzie jadę godzinę. Za to jest idealny. Cały w dinozaury nawet fotel to dinozaur Panie super mile. Nela mogła dotknąć wszystkiego pooglądać a na koniec wybrać z szuflady jakąś nagrodę. Cena wizyty od 90 do 120 zł ale Mała nie ma traumy. No i my mówiliśmy ze zelek jej utknął w ząbki i pani doktor musi wyciągnąć :)
  Też mam nie mile wspomnienia z dzieciństwa dotyczące dentystów. Dla sibie też znalazłam super fajna dentystki w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. My też musimy się wybrac z małym. Póki co ostatnio miał pobieranie krwi,za tydzień powtórka,wiec nie bede mu fundowac kolejnych nieprzyjemnosci.

  Hebamme

  OdpowiedzUsuń
 3. My byliśmy 3 tygodnie temu z Zuzą na doraźnej i Panie dentystki były z piekła rodem. Myslałam, ze ja tam rozniosę. Trzymały Zuzę na siłę, wygrażały itd. Rozwierciły jej zęba i wsadziły lekarstwo chociaż nie powinny. W zeszłym tygodniu bylyśmy prywatnie bo ząb zaczął boleć, dziąsło spuchło i okazało się, ze mleczaków się nie zamyka w ogóle. Teraz jest ok, Pani dentystka była świetna :) Wierciła licząc do trzech i za każdym razem robiła przerwe.

  OdpowiedzUsuń
 4. my byliśmy ostatnio z Przemkiem był płacz bo Młody ma uraz po tych wybitych zębach ale ogólnie ok nie było zastrzyku dziura została zapląbowana na tyle na ile dał

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, ze dzisiejsze podejscie do dzieci i mleczakow zmienilo sie. Jesli juz teraz o wszystko zadbacie jest duza szansa na to, ze zabki beda dlugo zdrowe. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest bardzo stomatolog dziecięcy we wrocławiu do którego trafiliśmy z polecenia koleżanki z pracy. Myślę, że warto oszczędzić wszystkim nerwów a dziecku bólu i udać się do lekarza, który wie w jaki sposób podchodzić do dzieciaków

  OdpowiedzUsuń